DOLAR

Alış:
Notice: Undefined variable: dolarAlis in /home/teknoyog/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 34

Satış:
Notice: Undefined variable: dolarSatis in /home/teknoyog/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 35

EURO

Alış:
Notice: Undefined variable: euroAlis in /home/teknoyog/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 39

Satış:
Notice: Undefined variable: euroSatis in /home/teknoyog/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 40

GBP

Alış:
Notice: Undefined variable: sterAlis in /home/teknoyog/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 44

Satış:
Notice: Undefined variable: sterSatis in /home/teknoyog/public_html/wp-content/themes/ohaber/parts/currency.php on line 45

Ana Sayfa Teknoloji 11 Eylül 2017 2214 Görüntüleme

Kullanıcıların İlgisi, Mobil Sektöre Kaymaya Başladı!

Teknoloji alanındaki gelişmelerin, son tüketici tarafında daha bariz bir şekilde yer almaya başlaması, kullanıcıların da daha önce olmadığı bir biçimde farklı ürünlerle sık sık deneyim yaşama şansı bulmasına vesile oldu. Özellikle mobil teknolojinin ciddi bir gelişim kat etmesi ve genel anlamda bilim ve teknoloji dünyasını domine etmeye başlaması, kullanıcıların da yoğun bir ilgisi ile karşı karşıya kalmış oldu.

 

Bilhassa da akıllı telefonların ve tablet modellerinin piyasada yer almaya başlaması ve kullanıcıların uzun süredir tanıklık etmediği bir deneyimi yani taşınabilirliği sunması, sektörü de baştan aşağı değiştirmeye başlamış oldu. Bu süreçte de hem kullanıcılar hem de üretici firmalar, ciddi bir değişim ile karşı karşıya kaldılar.

 

Mobil teknoloji tarafına olan rağbet, giderek artıyor!

 

Özellikle son dönemlerde, yeni medya kapsamında yapılan haberlere göre teknoloji ve bilim tarafındaki en çok ilgi gören haberler, mobil teknoloji haberleri tarafında kendini göstermeye başlamış durumda. Yeni medyanın en büyük oyuncularından olan teknoloji siteleri tarafından yayınlanan bu analizlere göre kullanıcıların mobil tarafa daha fazla ilgi göstermesinin temel etmeni, akıllı telefonlar ve tabletler olarak gösteriliyor.

 

Hatırlatmak gerekirse, bilhassa da ilk iPhone modelinden bu yana global anlamda farklı bir teknolojik değişim kendini göstermeye başladı. O döneme kadar akıllı telefonlar, klasik telefonlardan çok da fazlasını yapamıyor veya farklı bir açıdan bakarak söylemek gerekirse masaüstü bilgisayarlara kıyasla çok da iyi bir rakip olamıyorlardı. Lakin Apple’ın attığı ilk adım ile beraber mobil teknoloji sektörü, akıllı telefon modelleri ve işletim sistemlerinin mobil versiyonları ile çok daha farklı bir yöne doğru ulaşmaya başladı.

 

Bu süreçten sonra, yine aynı isimden gelen iPad isimli tablet modeli de mobil teknolojinin çok daha gelişmiş bir konuma doğru ilerleyişine öncülük etmiş oldu. Bu süreç ile beraber kullanıcılarında teknolojiye bakış açısında ciddi bir kırılma yaşandı. Taşınabilirliğin ve günlük hayatın yeni gereksinimlerini en iyi şekilde gerçekleştirmeye başlayan bu mobil ürünler, masaüstü bilgisayarları ve taşınabilir diğer cihazları, tahtından etmeye başladı.

 

İnternetin gelişmesi ile beraber de mobil teknoloji, çok daha başka bir alana daha kaymış oldu: Bilgiye çok kısa bir sürede ve hemen hemen her yerden erişebilme imkanı! Kullanıcıların bu imkan ile birlikte elde ettikleri kolaylıklar, en nihayetinde taşınabilen teknolojik ürünleri, çok daha önemli ve ilgi odağı haline getirdi.

 

Taşınabilirlik konusu, kullanıcıların vazgeçilmezi oldu!

 

Akıllı telefonların, tabletlerin ve taşınabilir diz üstü bilgisayarların yani laptop modellerinin son tüketiciye ulaşması ile beraber, birçok kişi mobil ürünlerin çok daha elverişli olduğu kanaatine varmaya başladı. Zira daha önce de belirtildiği gibi bilgiye her an ve her yerde erişebilme veya kurumsal alan için bilgiyi veya içeriği oluşturma noktasındaki mekan fark ettirmeyen bu süreç, yoğun bir ilgi ile karşılandı. Nitekim daha sonrasında gelişen ve değişen teknoloji dünyası da kullanıcıların ilgisinin olduğu yönde yani mobil teknoloji tarafında kendini belli etmeyi sürdürdü.

 

Çok çeşitli firmaların akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar tarafında yer almaya başlaması ve bir zamanların gömülü sistemler ve masaüstü sistemler konusunda uzman olan firmaların mobil tarafa kaymaya başlaması da tamamıyla kullanıcıların asıl ilgisinin mobil tarafta kendini belli etmesi gerçeğine dayanmaktadır.

 

Mobil teknoloji, kurumsal alanda da yaygınlaşmaya başladı!

 

Mobil teknolojilerin, daha çok son tüketici tarafında kendini belli etmesi, bir süre daha bu şekilde devam etmekteydi. Ancak özellikle son yıllarda, kurumsal alanda da mobil ürünlere olan ilgi de bir artış yaşanmaya başladı. Elbette ki bu sürecin başlamasındaki temel etmen, taşınabilirlik konusunda dayanmaktadır.

 

Uzaktan çalışma sisteminin de kendini ortaya çıkarması, tamamıyla taşınabilir yani mobil ürünlerin çeşitlenmesi, güçlenmesi ve detaylanması ile birlikte kendini gösterdi. İnternet erişiminin de ciddi anlamda gelişme kaydetmesi ve mobil internet tarafında da önemli gelişmelerin kaydedilmesi, en nihayetinde kurumsal firmaların da mobil ürünlere önem göstermesi gerekliliğini ortaya çıkarmış oldu.

 

Son tüketici tarafındaki çeşitlenen mobil teknoloji ürünleri, biraz daha detaylanarak kurumsal alanlar için de sunulmaya başlandı. Her ne kadar kurumsal tarafta halen daha masaüstü sistemlerin gerekliliği büyük bir oran ile devam ediyor olsa da mobil ürünler de her geçen gün kullanım oranını artırmaya devam ediyor.

 

Son olarak belirtmek gerekirse hem son tüketici hem de kurumsal tarafta ortaya çıkan bu mobil teknoloji ilgilisi, firmaları da bu konuda daha fazla çalışmaya yönlendirdi. Nitekim masaüstü taraftaki çalışmalar, mobil taraftaki çalışmalara nazaran daha az ilgi ve geri dönüş elde eder oldu. Açıklanan bilgilere göre söz konusu bu eğilim, ilerleyen yıllarda da artarak devam edecek ve teknoloji, daha çok mobil tarafta kendini göstererek mobil teknoloji kategorisini geliştirmeyi sürdürecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

TeknoYoga.Com